Sveti Petar na Moru


Sveti Petar na Moru

Sveti Petar na Moru je vesnička ležící mezi Zadarem a Biogradem na Moru. Je vzdálena přibližně 15 kilometrů od Zadaru a 8 kilometrů od Biogradu. Rozprostírá se kolem Jadranské magistrály, což je hlavní silniční tah, který tyto dvě města spojuje. Počet obyvatel Sveti Petaru je v řádech stovek, v letních měsících je díky turistům tento počet zvýšen na tisíce.

Představu o umístění Sv. Petaru vám poskytne následující mapka.

Kde se Sveti Petar nachází?

Jak jsem již psal výše, jedná se o malou a klidnou vesničku, kam míří turisté za klidnou a ničím nerušenou dovolenou. Tuto destinaci si tedy vybírají především rodiny s dětmi nebo již lidé v předdůchodovém a důchodovém věku.

Koupání ve Sveti Petar na Moru

Moře ve Sveti Petaru je převážně čisté a klidné. Toto je zapříčiněno tím, že pouze 3 kilometry naproti pevnině je poměrně velký ostrov Pašman. Moře tedy není přímo pohledově otevřené, a tudíž zde zažijete jen zřídkakdy nějaké větší vlny, které by znesnadňovaly koupání a připlavily by nějaké nečistoty.

Pláže jsou zde převážně formou betonových mol, které vyčnívají směrem do vody a spíše než k lodním účelům slouží ke slunění turistů. Menší lodě potom pro ukotvení používají bójky dále od pevniny. Větší lodě ve Sveti Petaru pravděpodobně nepotkáte.

Pohled ze Sveti Petaru na ostrov Pašman můžete vidět na tomto obrázku.

Pohled ze Sveti Petar na Moru na ostrov Pašman

Ubytování ve Sveti Petar na Moru

V Petaru se nachází pár hotelů a spousta kempů. Turisté sem většinou míří do kempů, kde si mohou postavit stan a karavan. Kempy jsou zde umístěny převážně u domu majitele a pár metrů od pláže. Zavedení elektrické energie do stanu či karavanu bývá samozřejmostí.

Pro majitele těchto kempů bývá jejich provoz často jediným výdělkem, snaží se tedy vycházet turistům vstříc a chovají se k nim mile.

Sám jsem byl ve Sveti Petaru na Moru dvakrát a vždy v kempu ve stanu. Nejdříve jsem měl z toho trochu strach, jelikož jsem byl zvyklý na hotely, ale pokaždé to bylo bezchybné. Pokud budete plánovat pobyt v Chorvatsku ve stanu, tak ale doporučuji nějaký větší stan s přístřeškem. Většina dne se dá trávit na pláži, je ale příjemné se chvilkami schovat někam do stínu. Karavany již tyto plachtové přístřešky mívají, takže zde tato starost odpadá.

Zábava ve Sveti Petaru na Moru

Pokud se hodláte na dovolené v Chorvatsku bavit a žít nočním životem, tak bych Sveti Petar rozhodně jako vhodné místo pro váš pobyt nedoporučoval. Nachází se zde pouze pár menších restaurací a obchůdků. Jedinou večerní zábavou zde bývá jednou týdně rybářská slavnost (zábava) na pláži s živou hudbou, kam ale hlavně chodí místní obyvatelstvo.

Turisté tak jezdí párkrát za svůj pobyt na večerní výlety do Biogradu na Moru nebo do Zadaru, kde to již nočním životem žije. V těchto městech je večer otevřena spousta stánků, hospod, restaurací apod. Není výjimkou, když na ulici potkáte baviče, kteří předvádějí různá umělecká čísla (např. tanec Michaela Jacksona) a snaží se tím turisty pobavit a přivydělat si. Často se jedná o studenty uměleckých škol.

Galerie obrázků ze Sveti Petaru na Moru

Uživatelské menu
Komerční sdělení
ranktrackr.net