Hvar - Stari Grad


Nejdříve o ostrovu Hvar

Hvar je strov v Jaderském moři, který je vzdálený něco přes třicet kilometrů (vzdušnou čarou) od Splitu a sám je dlouhý přibližně 70 kilometrů.

Mapa ostrova Hvar a okolí.

Mezi jeho největší a nejnavštěvovanější města patří Hvar, Stari Grad, Jelsa a Sućuraj. Všechna tato městečka oplývají historickou zástavbou, což je jedním z hlavních lákadel na turisty. Celý ostrov má také specifické středomořské podnebí, díky čemuž zde můžete potkat vzácné druhy flóry a fauny.

Jak se na Hvar dostanete?

Nejčastějším způsobem dopravy na ostrov Hvar je plavba pomocí trajektu ze Splitu, který vás zaveze do přístavu ve městě Stari Grad.

Aktuální ceník dopravy trajektem ze Splitu do Stari Gradu

Položka Cena (Split - Stari Grad)
Dospělý člověk 39,00 kn
Dítě (3-12 let) 19,50 kn
Auto < 2m vysoké, < 5m dlouhé, < 9 sedadel 265,00 kn
Auto > 2m vysoké, > 5m dlouhé, < 9 sedadel 490,00 kn
Kára za auto, < 3m 167,00 kn


Stari Grad

Stari Grad je pro mě místem, kde jsem trávil svojí první dovolenou u moře. Při vzpomínkách na něj se mi tedy vybavují silné pocity. Jelikož bylo pro mě koupání v moři snem již od dětství, tak na dovolenou zde vzpomínám rád. Pravděpodobně bych si Stari Grad příště pro trávení dovolené nevybral. V dalších odstavcích se pokusím vysvětlit proč.

Mapa Stari Gradu na ostrově Hvar.

Stari Grad je malé historické městečko. Dle samotných chorvatů se dokonce jedná o město, které má nejstarší písemně dochovanou historii vůbec. Údajně byl Stari Grad osídlen od roku 385 př. n. l., kdy do něj dorazili řečtí kolonizátoři a pojmenovali jej Faros. Historický nádech je patrný téměř ze všech staveb ve městě ještě v současnosti.

Úzkých uliček ve Stari Gradu si můžete všimnout níže na obrázku.

Úzké uličky v centru Stari Gradu

Jak jsem již naznačil výše, jedná se o historické město se starými budovami, což je určitě pěkné na pohled, ale v ničem jiném už výhodu nevidím. Díky tomuto například domy nemají kanalizaci a záchytné jímky (septiky). Všechny výkaly jdou tedy přímo do moře a to nejbližší cestou. V praxi to znamená, že záliv (viz mapa nahoře) ve Stari Gradu obsahuje spoustu exkrementů, a když nedej bože přijde bouřka a s ní větší vlny, tak se toto všechno „vrací" zpátky na pevninu. V okolí zálivu jsou bohužel obchůdky, takže jsem na vlastní kůži pocítil, jak je nepříjemné jít si koupit chléb a u pultu si dávat pozor, abych nešlápnul do něčeho smradlavého.Jak to vypadá v okolí zálivu po bouřce a úklidu (umyto hadicemi) je vidět na fotce níže:

Kolem zálivu ve Stari Gradu po bouřce.

Koupání ve Stari Gradu

Při naší dovolené jsme bydleli v zapůjčeném rodinném domečku u cípu zálivu. Nejbližší vhodné místo ke koupání bylo vzdáleno přibližně 1,5 kilometrů chůze a je umístěno poblíž přístavu pro trajekty. Jedná se o typické betonové plochy s menší oblázkovou pláží. Nachází se zde obyčejná plechová převlékárna, ve které se schováváte za roh, aby vás nikdo neviděl. Především oblázková pláž je příjemná a dalo by se říci i vhodná pro koupání menších dětí. Pouze je potřeba si dávat pozor na mořské ježky, kterých je po dně spousta a proto doporučuji koupání v koupacích botách. Voda na této pláži byla průzračně čistá a tím je vhodná pro potápění a lovení mušlí.

Výlety ve Stari Gradu

Výletů zde k dispozici moc není, ale pro turisty a cyklisty se zde určitě něco najde. My jsme zvolili pěší túru na kopec Glavica, který je směrem na sever od Stari Gradu. Zde je k vidění velký kamenný kříž a kaplička. Pokud někdy ve Stari Gradu budete, tak se sem určitě zajděte podívat. Je odtud nádherný výhled na zátoku, pohoří za městem a na Stari Grad obecně. Kamenný kříž můžete vidět na obrázku níže. Výhled od kříže je potom patrný na fotkách v galerii.

Kříž na kopci Glavica

Postřehy ze Stari Gradu

Místní starší obyvatelé nosí převážně tmavě černé oblečení. Dnes již vím, že je toto v Chorvatsku běžné, ale tenkrát mě to překvapilo. K turistům se většinou chovají odtažitě a berou je jako něco, co musí přes letní sezónu přetrpět. Při našem odjezdu, kdy jsme odjížděli kolem jedné hodiny ranní v noci, jsme zajeli automobilem blíž k našemu ubytování (z důvodu naložení zavazadel) a zastavili jsme pod oknem jednoho domečku. Během okamžiku majitel domu vykouknul z okna a začal něco chorvatsky pokřikovat o policii, přitom si nejsme vědomi žádného porušení zákona. Dokonce i motor jsme vypnuli, aby nikoho nerušil. Během dvou minut jsme měli naloženo, odjížděli jsme a naproti nám už přijíždělo policejní auto...

Dovolenou ve Stari Gradu jsme trávili v prvních dvou srpnových týdnech. Chorvaté 5. srpna slaví svátek „Dne národní vděčnosti" a při této příležitosti v kostele ve Stari Gradu každou hodinu několik minut zvonil zvon. Jelikož jsme bydleli od kostela asi tak 20 metrů, tak jsme se v noci první týden dovolené nevyspali. Například v Biogradu na Moru tento svátek slaví dlouhým ohňostrojem.

Při odjezdu si dávejte pozor na volná místa na trajektu. Naše dvě auta se dostala na trajekt jako poslední a na spoustu jiných rekreantů se nedostalo.

Galerie obrázků ze Stari Gradu

Uživatelské menu
Komerční sdělení
ranktrackr.net