Zadar je chorvatské město, které se nachází v severní části Dalmácie. Svojí rozlohou a počtem obyvatel se řadí mezi největší chorvatská města. Data z roku 2001 uvádějí počet obyvatel 72 718. Pro porovnání: hlavní město Chorvatska, Záhřeb, má obyvatel 779 145.
Zadar je vysoce oblíbené místo návštěvníky pro jeho historické památky a atrakce pro turisty. Většina českých turistů ovšem bude spíše ubytována někde v okolí Zadaru (například Sveti Petar na Moru, Nin, apod.) a do Zadaru bude jezdit večer na výlety.
Zadar je i přes své spíše severní umístění klimaticky velmi přívětivý. Podrobnější informace týkající se teplot najdete v samostatném článku předpovědi počasí pro Zadar.
Pokud budete na dovolené v Chorvatsku a rozhodnete se jet na výlet do Zadaru vlastním autem, tak doporučuji zaparkovat na parkovišti, které je označené na mapce níže číslem 1. Jedná se o středně velké parkoviště, kde se parkuje zdarma a navíc je situováno poblíž historické části města, kam pravděpodobně budou mířit další vaše kroky.
Často se nazývá jako brána do historické části města. Na mapě je označena číslem 2. Za povšimnutí zde stojí velký okřídlený lev, který je přímo nad průchodem. Před vstupem do brány je po levé straně hezká zátoka, kde kotví spousta menších člunů. Bránu si můžete prohlédnout na obrázku níže. Zátoku potom uvidíte na obrázku v galerii.
Pokud projdete bránou a půjdete rovně ulicí, tak se během několika minut ocitnete před kostelem Donat. Tento kostel je zajímavý především tím, že má na věži místo kříže okřídleného anděla se svatozáří. Pokud máte fyzičku, tak můžete na tuto věž po schodech vystoupat a odtud si užít hezký výhled na Zadar.
Podél pobřeží (na mapce číslo 3)lze vidět první velkou atrakci, která do Zadaru láká spoustu turistů. Jedná se o mořské varhany, které vydávají zvuk podle toho, jak intenzivně na ně naráží vlny. Jejich autorem je Nikola Bašić, který za ně získal spoustu prestižních ocenění. Mořské varhany vám ukáže následující video.
Další velké lákadlo na turisty. Jedná se o planety ze sluneční soustavy, které leží hned vedle mořských varhan. Největší je samozřejmě slunce, které po západu toho skutečného začíná zářit v různých barvách. Ostatní planety (včetně Země) jsou umístěny od slunce podle skutečného pořadí planet a jsou zmenšeny v takovém poměru, aby to odpovídalo skutečnosti. Autorem této stavby je opět Nikola Bašić. Zajímavostí je zde, že jsou napájeny pomocí sluneční energie. Jedná se tedy o ekologickou stavbu, která díky tomu byla podpořena dokonce Fondem ochrany životního prostředí. Pro lepší představu o „Pozdravu slunci" se podívejte na následující video.
Zadar je velmi rušné město, a proto je potřeba počítat s tím, že v malých uličkách budete chodit převážně v davu. S tímto souvisí i ceny suvenýrů a jiného zboží, které jsou celkem nadsazené. Pokud si stejné zboží budete kupovat například v Biogradu na Moru, tak můžete ušetřit i třetinu z celkové částky.
S výše uvedeným souvisí i menší pohodlí při koupání v moři. Městské pláže bývají méně dostupné a jsou přímo přeplněné.